כשעתידך מונח על הכף,

התנהלותך בשלבי החקירה והמעצר
תחרוץ את גורלך

קבל עזרה משפטית עכשיו

לייעוץ מיידי התקשרו עכשיו או שלחו וואטסאפ:
נייד: 052-504-4000 | משרד: 02-5409904
מענה טלפוני ניתן 24 שעות ביממה.

רועי יוסף אטיאס עורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתחום הפלילי, מייצג לקוחות החל מהסתבכות ראשונה ועד לקוחות מצמרת הפשע הישראלי.
עצרו אותך או מאשימים אותך? הוזמנת לחקירה? צור קשר עכשיו (24 שעות ביממה).

הונאה

הונאה היא כינוי למספר רב של עבירות שונות ומגוונות, שהמשותף לכולן הוא רכיב של הטעיה, דהיינו – מרמה או הונאה שנעשית לשם קבלת רווח כספי מסוים. במאמר שלהלן, נעסוק בעבירות העוסקות בהונאות, כלומר – בעבירות הונאה לסוגיהם.

אז מה הן עבירות הונאה?

עבירות הונאה הן עבירות שנעשות לשם קבלת רווח כספי. בדרך כלל מדובר בעבירות שבאות לידי ביטוי במקרה שבו אדם מקבל תגמול או הנאה מסוימת, בשל מצג שווא או הטעיה או הבטחת שווא. ישנם סוגים שונים ורבים של עבירות הונאה, החל מעבירות של זיוף מסמכים, ועד עבירה 'מושלמת' של קבלת דבר במרמה. המשותף לכל עבירות ההונאה הוא, שהן כוללות קבלת טובה מסוימת או רווח, כנגד הצגת סוג של מצג שווא.

המאפיינים של עבירות הונאה:

לעבירות הונאה יש מספר רב של מאפיינים. הבה נעמוד עליהם, אך נדגיש כי הרשימה שנציג, אינה רשימה מלאה:

שימוש בתחבולה: עבירות הונאה תמיד כוללות שימוש בסוג של תחבולה, בין אם התחבולה באה לידי ביטוי בהתחייבות בעל פה שאין מאחוריה ממש ובין אם מדובר בשימוש במסמכים בדויים (שזהו מאפיין נוסף, שעליו נעמוד בהמשך). עבירות של הונאה מחייבות שימוש בסוג של תחבולה, שהיא זו המניעה את מעשה ההונאה.

חקירות מורכבות: ישנן עבירות הונאה קלות יחסית, כמו למשל – זיוף של מסמך או בריחה ממסעדה ללא תשלום (לעיתים, התנהגות כזו מגלמת עבירה של קבלת דבר במרמה). אך ישנן גם עבירות הונאה שנעשות בהיקפים גדולים ומורכבים. למשל, עבירות הונאה הנעשות בתחום המיסים והתאגידים. במקרים אלו, גם החקירות המשטרתיות תהיינה מורכבות וקשות וכתוצאה מכך גם ארוכות יותר. לכן, מאפיין נוסף של עבירות הונאה הוא המורכבות של החקירות העוסקות בתחום זה.

בידוי מסמכים: מאפיין נוסף לעבירות הונאה, הוא כי רבות מן העבירות הללו נעשות תוך כדי בידוי של מסמכים. עבירת הונאה יכולה להתבטא בהצגה של מסמך שמעיד על כך שמניה מסוימת עלתה, למרות שאין הדבר נכון כלל. לכן, במקרה כאלה ייעשה שימוש במסמך בדוי, או אם נרצה – מסמך מזויף. במקביל, גם זיוף של מסמך מהווה עבירה בפני עצמה, שגם היא נחשבת כסוג של הונאה.

עבירות המצריכות תחכום: מאפיין נוסף לעבירות הונאה, הוא העובדה שהן נעשות בתחכום רב. בדרך כלל, אין מדובר ב"עבירות רחוב", כמו שימוש באלימות או גניבה מחנות, אלא מדובר בעבירות שלרוב דורשות ידע, תחכום וכמובן שגם תעוזה רבה.

סוגים של עבירות הונאה:

ישנן סוגים שונים של עבירות הונאה. הבה נציג חלק מהן:

הונאת נושים: סעיף 439 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"), קובע כי אדם אשר פועל כדי להעביר או להעלים נכסים, כדי להעלימם מנושיו, עובר עבירה פלילית שהעונש בגינה עומד על 3 שנות מאסר. למעשה, הונאה של נושים היא פעולה חמורה מאוד, משום שכאשר לאדם ישנם חובות, עליו לשלמם והעלמה של נכסים שיכולים לסייע בסילוק החוב, מהווה עבירה פלילית.

התחזות לאדם אחר: סעיף 441 קובע כי אדם אשר מתחזה לאדם אחר, בין אם חי או מת, העונש שלו יעמוד על 3 שנות מאסר. עם זאת, אדם שמתחזה לאדם אחר, כדי להשיג נכס מכוח צוואה, עובר עבירה חמורה יותר, שהעונש בגינה עומד על 5 שנות מאסר.

התחזות כבעל תעודה: עבירה זו קבועה בסעיף 443 לחוק העונשין. כלומר, אדם אשר מתחזה לבעל מקצוע, המחזיק בתעודה המעידה על כישוריו והשכלתו, למרות שאין הדברים כך, עובר עבירה פלילית שהעונש בגינה עומד על שנת מאסר. אך במקרה שבו ההתחזות נעשתה לשם קבלת דבר מה, הרי שהעונש יעמוד על 3 שנות מאסר.

קבלת דבר במרמה: העבירה של קבלת דבר במרמה היא עבירה שמתייחסת לסיטואציה שבה אדם מקבל הנאה מסוימת, בין אם נכס גשמי או לא גשמי, במרמה, תוך למשל – התחזות או זיוף מסמך. העונש על עבירה של קבלת דבר במרמה עומד על 3 שנים. במידה ומדובר בעבירה הנעשית בנסיבות מחמירות, אזי העונש יעמוד על 5 שנים.

נעיר, כי רשימת העבירות שהצגנו היא חלקית בלבד.

לסיכום:

במאמר זה הסברנו מהן עבירות הונאה. עמדנו על המאפיינים של עבירות מסוג זה וכן הצגנו מספר עבירות הונאה. לסיום המאמר נעיר, כי במידה ונעצרתם בחשד לביצוע עבירת הונאה מכל סוג, רצוי מאוד לפנות לעורך דין פלילי בעל ניסיון, לשם קבלת ייצוג הולם.

לחצו ליצירת קשר עם עורך דין לפשעי הונאה

לייעוץ מיידי התקשרו עכשיו או שלחו וואטסאפ:
נייד: 052-504-4000 | משרד: 02-5409904
מענה טלפוני ניתן 24 שעות ביממה.

רועי יוסף אטיאס עורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתחום הפלילי, מייצג לקוחות החל מהסתבכות ראשונה ועד לקוחות מצמרת הפשע הישראלי.
עצרו אותך או מאשימים אותך? הוזמנת לחקירה? צור קשר עכשיו (24 שעות ביממה).