כשעתידך מונח על הכף,

התנהלותך בשלבי החקירה והמעצר
תחרוץ את גורלך

קבל עזרה משפטית עכשיו

עצרו אותך, חושדים בך או מאשימים אותך בעבירות מחשב?
עו"ד פלילי רועי אטיאס כאן בשבילך!

לייעוץ מיידי התקשרו עכשיו או שלחו וואטסאפ:
נייד: 052-504-4000 | משרד: 02-5409904
מענה טלפוני ניתן 24 שעות ביממה.

רועי יוסף אטיאס עורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתחום הפלילי, מייצג לקוחות החל מהסתבכות ראשונה ועד לקוחות מצמרת הפשע הישראלי.
עצרו אותך או מאשימים אותך? הוזמנת לחקירה? צור קשר עכשיו (24 שעות ביממה).

עבירות מחשב

אין צורך להכביר במילים, על כמה שהמחשבים ובפרט רשת האינטרנט, הם חלק בלתי נפרד מחיינו, בין אם באמצעות המחשב הנייד שלנו, או המחשב הנייח, או מכשיר הטלפון הנייד. המחשב האישי והאינטרנט מלווים אותנו לכל מקום.

אך עם היתרונות של המחשבים והאינטרנט, ישנם גם מספר חסרונות. במאמר שלהלן, נדון באחד החסרונות המהותיים והוא עבירות המחשב, שלצערנו קיימות למכביר. דהיינו, במאמר שלהלן, נסביר מהן עבירות מחשב ומה כדאי לעשות במקרה שבו נעצרתם בחשד לביצוע עבירות מחשב וכל זאת, לידיעתכם/ן ונוחיותכן/ם הגולשים והגולשות, כדלקמן:

מהן עבירות מחשב?

עבירות מחשב, נעשות או באמצעות מחשב, או באמצעות פגיעה במחשבים קיימים. כיום, מגוון העבירות המוכרות בתור עבירות מחשב הוא רחב. ישנן עבירות שנוגעות לפגיעה בחומרי מחשב, כפי שנסביר בהמשך. בנוסף, יש מגוון רב של עבירות שונות ומגוונות, שבעבר היו נעשות בדרך מסוימת, אך כיום הן נעשות באמצעות מחשבים, בעיקר באמצעות הרשת. נעיר, כי עבירות שנעשות באמצעות מחשב, עשויות להיות עבירות חמורות מאוד.

עבירות מחשב ואינטרנט

מהו חוק המחשבים?

למעשה, החוק היחיד שעוסק במונח "עבירות מחשב", קבוע בחוק ישן, שנקרא חוק המחשבים, תשנ"ה-1995 (להלן: "חוק המחשבים"). החוק הזה כלל אינו עוסק באינטרנט, משום שהוא חוקק עוד לפני שהאינטרנט היה בשירות הציבור הרחב. למעשה, חוק המחשבים עוסק בעבירות של גישה וחדירה לחומרי מחשב.

בין העבירות שקבועות בחוק המחשבים: עבירה של שיבוש פעולה תקינה של מחשב או הפרעה או מחיקה או שיבוש של חומר מחשב, הן עבירות שעונשן 3 שנות מאסר. עבירה של העברת מידע כוזב ממחשב וכן כתיבת תוכנה לשם יצירת מידע כוזב, הן עבירות שעונשן 5 שנות מאסר (לפי סעיף 3 לחוק המחשבים). עבירה של חדירה לחומר מחשב שלא כדין, היא עבירה בת 3 שנות מאסר (לפי סעיף 4 לחוק המחשבים) וכן חדירה לחומר מחשב כדי לבצע עבירה אחרת, היא עבירה חמורה, יחסית, בת 4 שנות מאסר (לפי סעיף 5 לחוק המחשבים). מחיקת חומר מחשב באמצעות תוכנה, או שיבוש פעולה תקינה באמצעות תוכנה, הן עבירות בנות 3 שנות מאסר (לפי סעיף 6 לחוק המחשבים) ועוד. למעשה, חוק המחשבים עוסק בפגיעה במחשב לגופו וכאמור – כלל אינו עוסק ברשת האינטרנט, למרות שהוא מכסה סל רחב של כלל העבירות האפשריות המוכרות כיום, בתחום המחשבים.

אילו עבירות מחשב נוספות ישנן?

כפי שציינו בפתיח, עבירות מחשב יכולות להיות עבירות שנעשות באמצעות פגיעה במחשבים קיימים. אך כיום ישנן עבירות רבות, שנעשות בעיקר באמצעות מחשבים, אשר בעבר היו נעשות בדרכים אחרות. לפני שנציג סקירה, נדגיש כי כיום רוב העבירות יכולות להתבצע באמצעות מחשבים. הבה נדגים –

סחיטה באיומים – כיום רווחת התופעה שבה "האקרים" משתלטים על מחשבים באמצעות רשת ואז סוחטים את בעל המחשב לשם קבלת רווח כספי. מבחינה חוקית, התנהלות זו היא סחיטה באיומים, שהעונש בגינה עומד על 7 שנות מאסר, או אף 9 שנות מאסר.

הסתה לאלימות – הסתה לאלימות וגזענות, היא עבירה מכוערת אשר נלווה לה פן של אי מוסריות. עם זאת, הסתה לאלימות קיימת כיום ברחבי הרשת ולכן מה שפעם היה נעשה אולי בכיכר העיר, נעשה כיום ברשתות חברתיות. לכן, גם עבירה זו היא סוג של עבירת מחשב.

גניבה – אם בעבר גניבה הייתה נעשית מחנות, אזי כיום ישנם האקרים שיכולים להשתלט על חשבונות בנק. במקרה כזה, הרי שמדובר בגניבה, רק מתוחכמת בהרבה.

פגיעה בפרטיות – למשל, פרסום של תמונות אינטימיות, הוא עבירה של פגיעה בפרטיות. כשזו נעשית באמצעות המחשב, הרי שמדובר בעבירת מחשב.

עבירות מין – כיום, כבר הועמדו לדין (ואף נכלאו) אנשים שצפו באתרי פדופיליה, או ביצעו מעשה מגונה בקטינים או לא קטינים באמצעות האינטרנט. כך שגם עבירות מין יכולות להיות מוכרות כעבירות מחשב.

נעיר כי הרשימה עוד ארוכה ולמעשה עבירות רבות יכולות להיעשות באמצעות המחשב.

האם ניתן לערוך חיפוש במחשב?

התשובה שלילית. לא ניתן לערוך חיפוש במחשב "כך סתם". כך גם לגבי טלפון נייד. ראשית, לשם עריכת חיפוש במחשב, יש לקבל צו מיוחד ומפורש מבית המשפט. שנית, החיפוש במחשב, לעולם ייעשה על ידי בעל מקצוע, כלומר – "טכנאי או מומחה" בתחום המחשבים ולא על ידי שוטר רגיל.

בהיעדר צו של בית המשפט, אין סמכות לערוך חיפוש במחשב שלכם, אלא אם הבעתם את הסכמתכם המודעת. כלומר – במידה והשוטרים הבהירו שאתם רשאים לסרב לחיפוש, אזי אתם רשאים לסרב. עמדתנו – תמיד לסרב לחיפוש ולאפשר למשטרה לקבל צו.

נעצרתי בחשב לביצוע עבירות מחשב – מה לעשות?

במידה ונעצרת בחשש לביצוע עבירת מחשב, אנו ממליצים לפנות בהקדם לעורך דין פלילי ולקבל ממנו ייעוץ משפטי הולם, בין היתר – לפני חקירה פלילית.

לייעוץ מיידי התקשרו עכשיו או שלחו וואטסאפ:
נייד: 052-504-4000 | משרד: 02-5409904
מענה טלפוני ניתן 24 שעות ביממה.

רועי יוסף אטיאס עורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתחום הפלילי, מייצג לקוחות החל מהסתבכות ראשונה ועד לקוחות מצמרת הפשע הישראלי.
עצרו אותך או מאשימים אותך? הוזמנת לחקירה? צור קשר עכשיו (24 שעות ביממה).