כשעתידך מונח על הכף,

התנהלותך בשלבי החקירה והמעצר
תחרוץ את גורלך

קבל עזרה משפטית עכשיו

עצרו אותך, חושדים בך או מאשימים אותך בעבירות מס?
עו"ד פלילי רועי אטיאס כאן בשבילך!

לייעוץ מיידי התקשרו עכשיו או שלחו וואטסאפ:
נייד: 052-504-4000 | משרד: 02-5409904
מענה טלפוני ניתן 24 שעות ביממה.

רועי יוסף אטיאס עורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתחום הפלילי, מייצג לקוחות החל מהסתבכות ראשונה ועד לקוחות מצמרת הפשע הישראלי.
עצרו אותך או מאשימים אותך? הוזמנת לחקירה? צור קשר עכשיו (24 שעות ביממה).

עבירות מס

מהי עבירת מס?

עבירת מס (או בשמותיה הנוספים – השתמטות או התחמקות ממס) היא עבירה פלילית אשר נחשבת לשכיחה מאוד. במקביל, עבירות מס הן עבירות שחלקן גם עונות להגדרה של עבירות צווארון לבן, דהיינו – עבירות המצריכות ידע רחב, ניסיון והבנת המאטרייה המשפטית, לשם ביצוען. במאמר שלהלן נסביר, בשל חשיבות הנושא, מהי עבירת מס, מהן הדרכים להעלמת מס וכיצד יש לפעול בעת חשד לביצוע עבירה זו.

המאמר שלפניכם בא לתת רקע על הנושא האמור ואין בקריאתו תחליף להתייעצות בעורך דין לענייני מס.

עבירות מס

מהי עבירת מס:

למעשה, אם נתמצת את המונח "עבירות מס", להגדרה קצרה, הרי שבסופו של דבר מדובר בעבירה שבה אדם לא מילא את חבותו על פי דין באשר לתשלומים ודיווחים הנדרשים ממנו לרשויות המס (בין אם מדובר במס הכנסה, מע"מ, מס שבח ועוד). לרוב, עבירות מס מתחלקות לשני סוגים עיקריים: עבירה טכנית ועבירה מהותית. נסביר: עבירה טכנית – עבירה שנעשתה ללא מניע פלילי להעלים הכנסות. בדרך כלל, עבירות טכניות מתייחסות לאיחורים בדיווחים, אי הגשת מסמכים נכונים ועוד. עבירה מהותית – כשמה כן היא, עבירה שמוגדרת בחוק כחמורה. כאן נכללות עבירות מורכבות יותר, כגון – העלמת מס בזדון, רישום וניהול כוזב של פנקסי חשבונות, סיוע לאדם בהעלמת מס ועוד.

נעיר, כי על מנת להימנע מעבירות מס באופן לא מודע ובעיקר בעבירות טכניות, יש להיצמד לחוקי המיסים המפרטים את החובות והזכויות. אלו מצוינים בפקודת מס הכנסה (נוסח חדש) התשכ"א – 1961 . חוק זה עוסק במיסוי של הכנסה, בין אם מדובר בהכנסה של חברה ובין אם מדובר בהכנסה של אדם יחיד או עסק זעיר. עם זאת, עבירות מס קבועות לא רק בפקודת מס ההכנסה וישנן עבירות מס רבות, הקבועות בחוקי מס נוספים. כך לדוגמא, חוק מס ערך מוסף, התשל"ו – 1975, העוסק במיסוי עסקאות צרכניות וכן חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ"ג – 1963, העוסק במיסוי עסקאות במקרקעין וכן חוק מס קניה (טובין ושירותים), תשי"ב – 1952, העוסק במיסוי מוצרים, ייבוא ויצוא. בכל אחת מהעבירות הללו, קבועות עבירות מס שונות, כאשר המשותף להן – העלמת מס, אי דיווח על מס, אי הגשת דו"חות מס.

העלמת מס:

ישנן דרכים רבות להעלמת מס, התלויות בעיקר בסדרי הגודל של העלמת המס. בסדרי גודל הקטנים יותר, הדרכים הנפוצות הן דיווח לקוי של הכנסות ובכך התעלמות מתשלום מס בגין הסכום הלא מדווח. במידה וסדרי הגודל גדלים, השיטות מניבות העלמות מס בסכומים גדולים יותר. לדוגמא, דיווח על הוצאות פיקטיביות לצורך הוצאת חשבוניות, טשטוש חשבונות פרטיים עם עסקיים על ידי הוצאות חשבוניות פרטיות כעסקיות ומצגי שווא על מנת לזכות בהקלות מס (כגון דיווח שיקרי בנוגע למקום מגורים, המקנה הקלה מסוימת במס עקב סטטוס מצב אישי וכו'). העלמת מס היא עבירה חמורה, שהעונש בגינה עשוי להגיע עד 7 שנות מאסר וקנס משמעותי.

חשוב לציין, כי העלמת מס משפיעה באופן ישיר על השוק החופשי ועל יכולתה של המדינה להעניק שירותים לאזרחיה. בהיעדר מס אמת, המדינה לא תוכל להעניק שירותי בריאות, רווחה, חינוך ועוד. מכאן החומרה היתרה של העלמת מס.

ענישה בגין העלמת מס:

בסופו של דבר, עבירות מס משתנות מאוד. הענישה בתחום העלמת המס, רחבה מאוד, החל מקנסות (לרבות קנסות מנהליים) ועד ענישה חמורה מאחורי סורג ובריח. עונשים בגין עבירות טכניות, יהיו מקלים יותר, אך מנגד, העונשים על עבירות מהותיות, יהיו מחמירים יותר. כל מקרה לגופו. בשל מורכבות הנושא, יש להיוועץ באופן קבוע עם עורך דין בתחום המס.

נעצרתי בגין עבירת מס – מה לעשות?

חשד בעבירת מס עשוי להוביל למעצר מידי. לא פעם – מעצר בגין עבירת מס עשוי להתבצע כתוצאה מביקורת בבית העסק של החשוד. לכן, במקרה שבו נערכה ביקורת או זומנתם לחקירה, יש לפנות בהקדם לעורך דין פלילי המתמחה בתחום המס. כמו כן, תמיד חשוב לשמור כל מסמך הנוגע לתשלום מיסים, שנים רבות אחורנית.

לסיכום:

עבירת מס נחשבת לעבירה פלילית שהחוק מחמיר לגביה וזאת בשל רצונה של המדינה למגר תופעה זו, המוגדרת כ"מכת מדינה". לכן, אם נקלעת למעצר או חקירה בשל חשד לביצוע עבירת מס, אזי חשוב להיוועץ בהקדם באיש מקצוע ובדגש על עו"ד לענייני עבירות מס. התהליכים בעת חקירת עבירה זו, מצריכים ידע והכרת החוקים בפקודת מס הכנסה ושאר חוקי המס הרלוונטיים.

לייעוץ מיידי התקשרו עכשיו או שלחו וואטסאפ:
נייד: 052-504-4000 | משרד: 02-5409904
מענה טלפוני ניתן 24 שעות ביממה.

רועי יוסף אטיאס עורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתחום הפלילי, מייצג לקוחות החל מהסתבכות ראשונה ועד לקוחות מצמרת הפשע הישראלי.
עצרו אותך או מאשימים אותך? הוזמנת לחקירה? צור קשר עכשיו (24 שעות ביממה).