כשעתידך מונח על הכף,

התנהלותך בשלבי החקירה והמעצר
תחרוץ את גורלך

קבל עזרה משפטית עכשיו

לייעוץ מיידי התקשרו עכשיו או שלחו וואטסאפ:
נייד: 052-504-4000 | משרד: 02-5409904
מענה טלפוני ניתן 24 שעות ביממה.

רועי יוסף אטיאס עורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתחום הפלילי, מייצג לקוחות החל מהסתבכות ראשונה ועד לקוחות מצמרת הפשע הישראלי.
עצרו אותך או מאשימים אותך? הוזמנת לחקירה? צור קשר עכשיו (24 שעות ביממה).

פשיעה חמורה

פשיעה נעה בין עבירות פליליות קלות, שלעיתים לא מצריכות שום רצון או כוונה פלילית, לבין עבירות פליליות חמורות, שהעונש הנלווה להן עשוי להיות חמור מאוד. חומרת העונש היא בוודאי גם נגזרת של חומרת העבירה. אי לכך, במאמר שלהלן, נדון בסוג מסוים של פשיעה, שהיא פשיעה חמורה. מהי בעצם פשיעה חמורה? אילו עבירות נכללות בקטגוריה של המונח "פשיעה חמורה"? על כל אלו, נדון במאמר שלהלן, שאותו חיברנו לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם הגולשים והגולשות, כדלקמן:

מהי פשיעה חמורה?

פשיעה חמורה היא כינוי לעבירות פליליות שמוגדרות בתור עבירות חמורות מאוד. חשוב להבהיר, כי פשיעה חמורה לא נגזרת בהכרח מהפן המוסרי של העבירה, אלא על פי מספר היבטים. כך לדוגמא, עבירת של רצח, בוודאי עונה לקטגוריה של פשיעה חמורה. אך במקביל, גם עבירה של הלבנת הון (נטילת כספים שהמקור שלהם בעבירה פלילית, אל השוק החופשי והלגיטימי, באמצעות הסוואה) מוגדרת בתור עבירה של פשיעה חמורה.

על כן, בחלק הבא, נסקור מגוון רב של עבירות, שלרוב מוכרות בתור עבירות של פשיעה חמורה. נעיר כי תיקים של פשיעה חמורה, נדונים במקרים מסוימים בבית המשפט המחוזי כערכאה ראשונה ואף בפני הרכב של שלושה שופטים (לדוגמא – בעבירות רצח או בעבירות אונס ועוד).

דוגמאות לפשיעה חמורה:

כאמור, ישנן עבירות רבות ומגוונות, שבדרך כלל מוכרות בתור עבירות שהן בבחינת "פשיעה חמורה". הבה נסקור חלק מן העבירות הללו:

רצח – עבירת רצח היא למעשה העבירה החמורה ביותר שקבועה בחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין). מדובר במעשה חמור מאוד, של נטילת חייו של אדם שלא כדין, בכוונה תחילה.

עם זאת, לא פשוט להוכיח עבירת רצח. יש להוכיח כי הייתה הכנה למעשה, שבאמת הייתה כוונה תחילה וכן שלא היה יסוד של קנטור או התגרות מצד קורבן עבירת הרצח. מנגד, חשוב גם להדגיש כי עבירת רצח יכולה להתרחש גם במהלך אירוע סוער, אפילו אם לפני כן לא הייתה כוונה לביצוע עבירת רצח. עבירות רצח נדונות בפני בית המשפט המחוזי, כערכאה דיונית. העונש על רצח – הוא מאסר עולם מנדטורי.

הריגה – גם עבירת הריגה היא עבירת פשיעה חמורה, אך בניגוד לעבירת הרצח, כדי לגבש עבירת הריגה, יש צורך רק בהוכחת יסוד של גרימת מוות וכן להוכיח יסוד נפשי של מודעות. אין צורך להוכיח כוונה תחילה, הכנה ועוד יסודות מורכבים הנדרשים במסגרת עבירת הרצח. בניגוד לעבירת הרצח, העונש על עבירת הריגה עומד על 20 שנות מאסר. גם עבירת הריגה, נדונה בפני בית המשפט המחוזי.

אונס – גם עבירת האונס מוגדרת בתור עבירת "פשיעה חמורה". למעשה, מדובר בעבירת המין החמורה ביותר שקיימת בחוק העונשין. אונס הוא בעילה של אישה, ללא הסכמתה המודעת והחופשית. בעילה היא החדרה של חפץ או איבר מין, לאיבר מינה של האישה. גם קיום יחסי מין עם אישה שלא הייתה בהכרה או תוך הטעיה באשר לזהות מבצע האקט המיני, מוגדרת כעבירת אונס, שכן יחסי המין לא נעשו בהסכמה מדעת.

נעיר כי העונש על עבירת אונס, עומד על 16 שנות מאסר. עם זאת, בנסיבות מחמירות, כאשר האונס נעשה בצוותא על ידי מספר מבצעים או תוך שימוש באלימות קשה או שימוש בנשק חם או קר, אזי העונש עשוי להגיע עד 20 שנות מאסר. כתבי אישום בגין עבירת אונס, נדונים גם הם בפני בית המשפט המחוזי.

הלבנת הון – הלבנת הון, היא עבירה לפי חוק איסור הלבנת הון, התש"ס – 2000. מדובר בעבירה חמורה מאוד, של החדרת כסף שהמקור שלו בעבירה פלילית, לתוך השוק הלגיטימי. למשל, אדם אשר מבצע עבירת שוד וגונב כספים ולאחר מכן ממיר את הכסף בדרכים מגוונות (כמו – המרה לכסף זר או שימוש בקבלות פיקטיביות), מבצע עבירה של הלבנת הון.

דהיינו – העברת כסף "שחור" לשוק החופשי והלבנתו כך. העונש על הלבנת הון, נע בין מאסר של 10 שנים ופחות מכך במקרים חמורים פחות.

שוד – עבירת שוד מתייחסת לסיטואציה שבה אדם לוקח נכס או הנאה אחרת, תוך איום בשימוש באלימות או תוך שימוש באלימות. העונש על עבירת השוד עומד על 14 שנות מאסר. אם השוד נעשה תוך שימוש באלימות או נשק חם, הרי שאז העונש עומד על 20 שנות מאסר.

לסיכום:

פשיעה חמורה, נעה בין עבירות חמורות הנוגעות להיבטים פיזיים ועד עבירות "צווארון לבן". ישנם סוגים רבים של פשיעה חמורה, אך במאמר זה הצגנו חלק קטן מהן. לסיום נדגיש: אם נעצרתם בגין פשיעה חמורה, יש לפנות בהקדם לעורך דין פלילי.

לייעוץ מיידי התקשרו עכשיו או שלחו וואטסאפ:
נייד: 052-504-4000 | משרד: 02-5409904
מענה טלפוני ניתן 24 שעות ביממה.

רועי יוסף אטיאס עורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתחום הפלילי, מייצג לקוחות החל מהסתבכות ראשונה ועד לקוחות מצמרת הפשע הישראלי.
עצרו אותך או מאשימים אותך? הוזמנת לחקירה? צור קשר עכשיו (24 שעות ביממה).